Udane lądowanie!

18 lutego 2021 r. | 2 minuty czytania


 | NASA

Tego dnia cały świat obiegła zdumiewająca informacja o udanym lądowaniu na Marsie, długo wyczekiwanego, amerykańskiego łazika Perseverance (pol. "Wytrwałość"). Pokonując 471 mln km przestrzeni kosmicznej, po 211 dniach, wraz ze swoim latającym "przyjacielem" - mini helikopterem Ingenuity (pol. "Pomysłowość"), szczęśliwie wylądował w kraterze Jezero. 

Bezzałogowa misja Mars 2020 rozpoczęła się 30 lipca 2020 roku. To właśnie wtedy rakieta Atlas V 541 wzbiła się w kosmos pozostawiając za sobą Przylądek Canaveral. Już wkrótce możliwość przeprowadzenia dokładniejszych badań nad Czerwoną Planetą miała stać się faktem.  


Logo misji Mars 2020/Źródło: NASA's Mars Exploration Program/Link

Ważący około 1 025 kg, o wysokości prawie 3 m łazik Perseverance ma za zadanie m.in. poszukiwać śladów dawnego życia mikrobiologicznego, zbierać dane na temat geologii oraz klimatu Czerwonej Planety jak i przetestować nowoczesne technologie celem przyszłych misji człowieka na Księżycu i Marsie. 


Testowanie obrazu łazika Perseverance/Źródło: NASA/Link


"Wielu inżynierów określa czas lądowania na Marsie jako siedem minut terroru".Helikopter Ingenuity to z kolei druga część eksperymentu. Dzięki niej inżynierowie chcą sprawdzić jak tego typu konstrukcja, ważąca jedynie 1,8 kg (0,68 kg na Marsie) poradzi sobie z niezwykle cienką atmosferą Czerwonej Planety. Co więcej ujemne temperatury nocą (dochodzące nawet do -90°C) oraz opóźnienia w łączności stawiają przed pracownikami NASA ogromne wyzwanie.


Model helikoptera Ingenuity/Źródło:NASA JPL/Link

Zbliżając się do marsjańskiej atmosfery statek kosmiczny rozpoczyna fazę wejścia, zejścia i lądowania (ang. EDL). Wielu inżynierów określa ten czas jako "siedem minut terroru". W tym momencie, z prędkością około 19 500 km/h, projekt wart 2,4 mld dolarów zdany jest tylko i wyłącznie na siebie. Dzięki udanemu lądowaniu, ludzkość po raz kolejny, dokonuje ogromnego postępu w dziedzinie eksploracji kosmosu.

Źródło: NASA JPL/Mars Perseverance Press Kit/Link/Ingenuity Mars Helicopter Landing Press Kit/Link