Zmarł Michael Collins

28 kwietnia 2021 r. | 1 minuta czytania


 | NASA

Generał brygady Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, uczestnik Programu Gemini oraz niezapomnianej misji Apollo 11. Nazywany przez niektórych "najbardziej samotnym człowiekiem w historii". Jako pilot modułu dowodzenia, pozostał na orbicie, podczas gdy jego koledzy spacerowali po powierzchni Księżyca. Michael Collins - astronauta, odznaczony Złotym Medalem Kongresu, zmarł w środę, w wieku 91 lat.        


Astronauta Michael Collins ćwiczący w symulatorze, 19 czerwca 1969 r./Źródło: NASA/Link


"Eksploracja nie jest wyborem,naprawdę, jest koniecznością"."Eksploracja nie jest wyborem, naprawdę, jest koniecznością" - powiedział Collins. Na kartach historii zapisał się przede wszystkim jako jeden z "Wielkiej Trójki" bohaterów misji pierwszego lądowania na Srebrnym Globie, jednak nie tylko. Okazał się być niestrudzony propagatorem kosmosu, skupiającym swoją uwagę na temat ziemskiej cywilizacji oraz podróży w inne części naszej galaktyki.


Michael Collins rozmawiający z byłą obsadą Apollo 11 oraz obecnym zespołem Artemis 1, 16 lipca 2019 r./Źródło: NASA/Link

Z oświadczenia rodziny Collinsa wynika, że zmarł on w wyniku walki z rakiem. Swoje ostatnie dni spędził spokojnie u boku swoich bliskich. Przez całe życie stawiający czoła wyzwaniom z ogromną przyzwoitością i pokorą, na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Źródło: NASA /Statements on Passing of Michael Collins/Link