Sukces Elona Muska!

30 maja 2020 r. | 2 minuty czytania


 | SpaceX

"To spełnienie marzeń zarówno dla mnie jak i wszystkich pracujących w SpaceX." - powiedział dyrektor generalny (CEO) SpaceX: Elon Musk. Jest to przełomowa chwila, ponownie budząca do życia cały przemysł kosmiczny, tak jak dawna iskra świetności za czasów "Wyścigu o Księżyc". Po raz pierwszy w historii astronauci NASA wyruszyli w przestrzeń kosmiczną na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) całkowicie komercyjną konstrukcją.

W sobotę o godz. 19:22 UTC, w Polsce godz. 20:22, z Kompleksu startowego nr 39 Centrum Kennedy'ego dawniej służącego takim programom jak: Apollo czy Space Transportation System (wraz ze słynnymi wahadłowcami kosmicznymi), rakieta Falcon 9 wzbiła się w powietrze, zabierając ze sobą Roberta Behnkena i Douglasa Hurleya w statku kosmicznym SpaceX Crew Dragon tym samym rozpoczynając misję SpaceX Demonstration Mission 2.


Logo misji DM-2 przygotowane przez NASA/Źródło: Wikipedia/Link

Przestronny, elegancki wewnętrzny wygląd kapsuły, wygodne stylizowane na rodzaj wyścigowych fotele, dotykowy panel sterowania oraz przede wszystkim znakomicie zaprojektowane, futurystyczne skafandry są ogromnym skokiem naprzód zostawiając daleko w tyle dawne, niewygodne, pełne mechanicznych przycisków statki kosmiczne z lat 60 XX w. Co więcej cały system został zaprojektowany do samodzielnego dokowania, oczywiście będąc pod stałą kontrolą załogi."Jest to przełomowa chwila, ponownie budząca do życia cały przemysł kosmiczny".Na dowódcę statku kosmicznego (Spacecraft Commander) został wybrany Douglas Hurley - dawny pilot wojskowy służący w Korpusie Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (U.S. Marine Corps). Jest on odpowiedzialny za ogólne powodzenie misji, bezpieczeństwo załogi, statku kosmicznego oraz start i lądowanie maszyny. Robert Behnken to z kolei dowódca operacyjny (Joint Operations Commander), którego zadaniem głównym jest przeprowadzenie udanego dokowania oraz oddokowania od stacji ISS. Przed wstąpieniem do NASA awansował do stopnia pułkownika Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (U.S. Air Force).


Od lewej: Douglas Hurley, Robert Behnken, Przylądek Canaveral/Źródło:People.com/Link

Celem misji jest udane dotarcie załogi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Tym sposobem, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem SpaceX oraz jej Crew Dragon otrzyma certyfikację na operacyjne, długotrwałe misje w ramach Commercial Crew Program - programie mającym za zadanie zapewnić NASA możliwość wymiany astronautów na ISS przy pomocy firm prywatnych.

Odkąd zakończono w 2011 r. program Space Transportation System podejście do przemysłu kosmicznego uległo zmianie. Teraz, nadchodzi nowa era lotów w przestrzeń kosmiczną. Z tej okazji, prezydent Stanów Zjednoczonych - Donald Trump przyjechał osobiście, aby na własne oczy podziwiać to niezwykłe wydarzenie.

Źródło: NASA/NASA Astronauts Lunch from America in Historic Test Flight of SpaceX Crew Dragon./Link