Rekord pobity!
7 lutego 2020 r. | 2 minuty czytania
| ISSPlaneta Ziemia powitała wczoraj trzech wspaniałych gości przybywających wprost z samej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS): astronautę Lucę Parmitano, kosmonautę Alexandra Skvortskova oraz jedyną w swoim rodzaju Christinę Koch - astronautkę, odbywającą najdłuższy kobiecy lot kosmiczny w historii, trwający dokładnie 328 dni.
Bohaterka Christina Koch swoją przygodę z NASA rozpoczęła w 2013 r.. Trzyletni trening przygotowujący do roli astronauty zapewnił jej wzięcie udziału w 59, 60 oraz 61 ekspedycji, których celem była praca na stacji ISS. Wiedzę na temat inżynierii lotnictwa zdobyła kończąc Uniwersytet Stanu Karoliny Północnej uzyskując dwa licencjaty (Bachelor of Science) z inżynierii elektrycznej oraz fizyki dodatkowo uzyskując stopień magistra (Master of Science) z wcześniej wymienionej inżynierii elektrycznej. Wszystkie te osiągnięcia umożliwiły jej 14 marca 2019 r. wyruszenie z kosmodromu Bajkonur (Kazachstan) statkiem kosmicznym Sojuz w ponad roczną przygodę w przestrzeń kosmiczną.
Ekspedycja 60 - inżynier lotnictwa Christina Koch/Źródło: NASA/Link
Podczas trwania misji amerykanka w rzeczywistości pokonała odległość 139 milionów mil - jest to odpowiednik 291 podróży na Księżyc (tam i z powrotem), przeprowadzając 6 spacerów kosmicznych, w tym jeden 18 października 2019 r. zrealizowany wyłącznie przez dwie kobiety (wraz z Jessicą Meir). Celem jedenastomiesięcznej ekspedycji było zbadanie oddziaływania przestrzeni kosmicznej na organizm kobiety. Jest to kolejny krok przygotowujący do Programu Artemis: zakładający ponowne wysłanie ludzi na Księżyc, w tym pierwszej kobiety oraz dalszych badań prowadzonych na rzecz podboju Czerwonej Planety.
"Rekordy zostały stworzone by je pobić".
Wraz z załogą, z którą współpracowała przeprowadziła setki eksperymentów m.in. z biologii, ogólnej nauki o Ziemi, badań nad człowiekiem, nauk fizycznych oraz rozwoju technologii. To właśnie podczas jej misji ulepszono Magnetyczny Spektrometr Alfa badający ciemną materię, hodowano kryształy białek do badań farmaceutycznych oraz testowano biologiczną drukarkę 3D.
Astronautki Jessica Meir i Christine Koch zbierające liście Mizuny (gorczycy)/Źródło: NASA/Link
Misja Christine Koch zakończyła się sukcesem, aktualnie znajduje się na drugim miejscu najdłuższych pojedynczych lotów kosmicznych wśród astronautów USA, pierwsze należy do Scotta Kelly'ego (340 dni). "Rekordy zostały stworzone by je pobić." - opublikowała na Twitterze Peggy Whitson, której wynik 289 dni (wcześniejszy ustanowiony rekord) został pobity. Mimo wszystko nadal znajduje się ona jako pierwsza astronautka na świecie o liczbie najdłuższych łącznych pobytów w kosmosie (665 dni).
W czwartek, 6 lutego 2020 r. Christine Koch powróciła na Ziemię, dziękując wszystkim za tak wspaniałą przygodę: "Ta podróż była podróżą każdego. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w powodzenie misji oraz okazję zaniesienia wszystkich waszych marzeń w przestrzeń kosmiczną. Jestem pełna wdzięczności za powrót na planetę." - napisała na Twitterze. Wylądowała statkiem Sojuz w Kazachstanie o godz. 9:12 UTC, w Polsce godz. 10:12.
Źródło: NASA/Media invited to Speak with Record-Breaking NASA Astronaut Christina Koch./Link